**KOBİ’LER VE ÇEVRE POLİTİKASI

**KOBİ’LER VE ÇEVRE POLİTİKASI

**KOBİ’LER ve ÇEVRE POLİTİKASI
KOBİ’ler Avrupa ekonomisi için son derece önemlidir. 27 ülkeli AB’de özel işletmelerin %99,8’i KOBİ olup, istihdamın 2/3’ünü sağlamaktadır.
Büyük işletmelerle kıyaslandığında her bir küçük işletmenin çevresel etkisi az olmakla beraber, sektörün toplam çevresel etkisi dikkate alınmaktadır. Bir yandan da, çevre politikası KOBİ’lerin uyması gereken bir husustur. KOBİ’ler genellikle çevre mevzuatının kompleks ve kafa karıştırıcı olduğunu düşünmektedir.
Avrupa Komisyonu, konunun daha iyi anlaşılmasına yardım etmekte ve bütün Avrupa çevre kanunlarında, Yönetmeliklerinde, standartlarda ve diğer gereklerde bunu uygulamaya çalışmaktadır.
Diğer taraftan, çevre politikası KOBİ’ler için cazip iş fırsatları demektir. Artan kaynak verimliliği, dairesel ekonomi çözümleri ve yeşil pazara katılım KOBİ’lerin verimliliğini geliştirmeleri, rekabet edebilirliklerini yükseltmeleri ve büyümeyi kayıt altına almaları ve istihdam yaratmaları için önemli fırsatları sunmaktadır.
Bu çerçevede “KOBİ’ler için Yeşil Eylem Planı”, KOBİ’lerin kaynak verimliliğini iyileştirmeleri, dairesel ekonomi ve yeşil piyasalardan avantaj elde edebilmeleri için Üye Devletler ve bölgeler ile işbirliği içinde Komisyon tarafından Temmuz 2014 tarihinde kabul edilmiştir.
Yeşil Eylem Planı, KOBİ’lerin yeşil ekonomiye geçiş fırsatlarından yararlanmalarına yardım etmeyi amaçlamaktadır. KOBİ’ler için çevresel zorlukların iş fırsatlarına çevrilmesi yollarını sunmaktadır.
Yeşil Eylem Planının öncelikleri:
*KOBİ’lerin etkin kaynak gelişimi farkındalığını ve verimlilik için dairesel ekonomi potansiyelini, rekabet edebilirliği ve iş fırsatlarını arttırmak,
* COSME, Horizon 2020 ve LIFE Programları İLE Avrupa Yapısal ve Yatırım Fonları altında etkin kaynak eylemleri hakkında KOBİ’leri bilgilendirmektir.
Yeşil Eylem Planı;
*Verimliliğin arttırılması,
*Maliyetlerin düşürülmesi,
*Yeşil girişimciliğin desteklenmesi,
*Avrupalı yeşil süreçler ve teknolojilerin liderliğinin geliştirilmesi, *Yeşil ekonomide iş fırsatlarının yükseltilmesi:
*Yeşil KOBİ’ler,
*Yeşil girişimciler
*Yeşil değer zincirinde KOBİ’ler için fırsatlar
*Yeşil KOBİ’ler için pazara erişim yoluyla KOBİ’lere yardımcı olmayı amaçlamaktadır.
(Not: Metin, AB Komisyonu Çevre Genel Müdürlüğü web sayfasından alınarak tercüme edilmiştir.)

16 Aralık 2016
997 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
van su arıtma