SANAYİDE YENİ DÖNEM! 16 MADDELİK PAKET AÇIKLANDI

SANAYİDE YENİ DÖNEM! 16 MADDELİK PAKET AÇIKLANDI

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, sanayi ve yatırımların geleceği için 16 maddelik yeni bir paketi açıkladı. Bakan Varank’ın açıklamalarına göre, uygulanacakyeni paket tasaruftan karşılanacak ve bütçeye ek bir maliyet getirmeyecek.

KOSGEB ALACAKLARI ERTELENDİ

Yeni pakete göre, KOSGEB alacakları 2019’a kadar ertelendi. KOBİ‘lere 300 bin TL’ye kadar ihracat desteği verilecek. Kalkınma Ajansları, 1500 projeye 500 milyon TL destekverecek. Teknogirişimiclere destek ücreti 200 bin TL’ye kadar çıkacak.

OSB’LERE BEDELSİZ ARSA TAHSİSİ GENİŞLİYOR

Dış pazara açılan KOBİ’lere 300 bin TL destek verilecek. OSB’lere bedelsiz arsa tahsisi genişliyor ve Yatırım Teşvik Belgesi ücreti kaldırılıyor.

TSE’DE YAPILANDIRMA HIZ KAZANDI

TSE hizmet bedellerine yüzde 25 indirim getiriliyor. Vadesi geçmiş ya da icra takibi başiatılan TSE alacaklarına yapılandırma uygulanacak.

TGB’LERE DESTEK

Ar-ge teşviklerine kur farkı ayarı yapılacak. TGB’lere 100 milyon TL destek sağlanacak. Temel bilimler mezununa istihdam desteği sağlanacak ve 2 bi̇n 739 i̇thal üründe ‘yerli̇leşti̇rme’ atağı gerçekleştirilecek.

“MİLLİ TEKNOLOJİ HAMLEMİZİ HIZLANDIRIYORUZ”

Bakan Varank paket hakkında şu açıklamalarda bulundu:

“Ülkemize karşı yapılan ekonomik saldırılardan sanayicilerimizin ve teknoloji girişimcilerimizin olumsuz etkilenmemeleri için yerlileştirme adımlarımızı ve milli teknoloji hamlemizi hızlandırıyoruz. Sektörün taleplerini de dikkate alarak, yeni ekonomi modelimizdeki tasarruf ilkeleri çerçevesinde bütçemize ilave yük getirmeksizin, sanayicilerimizi ve girişimcilerimizi 16 maddelik yeni bir paketle destekliyoruz.”

Haber linki:http://www.sanayigazetesi.com.tr/sanayi/bakanliktan-sanayiciye-yeni-paket-h17614.html

18 Ağustos 2018
883 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?