• TurkishEnglishGermany

BLOG YAZILARI

VAN İŞGEM VE MEGDER KADINI KALKINMADAKİ YERİ VE ETKİNLİĞİNİN ARTIRILMASI PROJESİNİN AÇILIŞ PROGRAMI

PROJE BİLGİ NOTU
Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından ortaklaşa finanse edilen ve Türkiye’de Hayat Boyu Öğrenmenin Desteklenmesi – II kapsamında Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanlığı koordinasyonunda MEGDER (Mesleki Eğitim ve Girişimcilik Destekleme Derneği) liderliği, VANSIAD (Van Sanayici İş Adamaları Dermeği) ve Vali Ali Paşa Mesleki Eğitim Merkezi ortaklığı ile yürütülen “Kadının Ekonomik Kalkınmadaki Yeri ve Etkinliğinin Arttırılması’’ projesi 01.10.2016 tarihinde uygulanmaya başlanmıştır.
İstihdama katılımda dezavantajlı konumda olan kadınların bölgede işgücüne talep duyan hizmet sektöründe istihdam edilebilirliği , girişimciliğinin arttırılması, mesleki eğitim programlarına erişimlerinin ve toplumsal hayata dahil olmalarının güçlendirilmesi amaçlanan 12 ay sürecek olan proje Türkiye- Doğu Anadolu Bölgesi (TRB2)- Van, Bitlis, Muş, Hakkari İllerinde yürütülecektir.
VANSIAD tarafından 5 yıl süre ile MEGDER’e tahsis edilen mekan “Hizmet Meslekleri Eğitim ve Kariyer Danışma Merkezi” olarak hazırlanmıştır. Proje kapsamında verilecek olan Büro Yönetimi ve Pazarlama Eğitimleri için kursiyer başvuruları alınmaya başlamıştır. Eğitim almak isteyen 26 yaş üzeri kadınların İŞGEM içinde bulunan eğitim ve danışma merkezine başvurularını bekliyoruz.
Proje kapsamında şu temel faaliyet uygulamaları gerçekleştirilecektir.
Hizmet Meslekleri Eğitim ve Kariyer Danışma Merkezi Oluşturulması Faaliyeti
Bu faaliyet kapsamında ;engelli, yerinden olmuş, şiddet görme riski olan ve yoksulluk riski taşıyan kadınlara sürdürülebilir eğitim ve sosyal güçlendirme hizmet sunumlarının gerçekleştirileceği donanımlı hizmet meslekleri eğitim ve kariyer danışmanlığı merkezi oluşturulmuştur.
Eğitim ve Staj Uygulamaları Faaliyeti
-Mesleki Eğitim Kursları: 26-45 yaş aralığında 20 engelli kadına büro yönetimi ve sekreterlik, ülke içinde yerinden olmuş 20 kadının pazarlama, perakende satış elemanı mesleki eğitim kursları düzenlenecektir. Kursiyerler MEB onaylı sertifika ile desteklenecektir.
-Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri: 40 kadın KOSGEB prosedürlerine uygun uygulamalı girişimcilik eğitimleri desteklenecektir.
-Staj Programları: yönetici asistanlığı, satış elemanı mesleki eğitim kursları ile desteklenen 40 kursiyer Van Sanayici ve İş Adamları Derneği işbirliği eğitimini aldıkları konularda ay süre ile staj programı ile desteklenecektir.
Sosyal Destek Program Uygulamaları Faaliyeti
300 kadına gruplar halinde aşağıdaki konularda farkındalık eğitimleri ile desteklenecektir.
 Aile İçi İletişim
 Aile içi şiddet
 Kadın hakları
 Kentlilik Bilinci ,Kamusal Haklar ve Kent Yaşamına Katılım
 İş gücü Piyasası ve Kişisel Gelişim
Farkındalık Geliştirme ve Savunuculuk Faaliyetleri
Bu faaliyet ile hayatboyu öğrenme faaliyetlerine katılım oranlarının bir hayli düşük olduğu bu nedenle özellikle kadının istihdam oranlarının ülke ortalamasının çok altında olduğu Van ,Muş,Bitlis ve Hakkari illerinde başta kadınlar olmak üzere toplumun tüm kesimlerinin hayat boyu öğrenme faaliyetlerinin sağlayacağı faydaya ilişkin farkındalık geliştirilmesi ve hayat boyu öğrenme fırsatlarından yararlanım oranlarının arttırılması amaçlanmıştır.
 Van ,Muş, Bitlis ve Hakkari illerinde başta kadınlar olmak üzere toplumun tüm kesimlerinin katılımı ile konferanslar düzenlenecektir.
 hayatboyu öğrenmenin kadının eğitisel, sosyal,mesleki ve ekonomik gelişimine etkileri ve toplumsal yansımasını içeren bir kamu spotu hazırlanacaktır.
’’Farkındayız ‘’ İsimli Kampanya Hazırlanması
-Görsel ,İşitsel Yerel Medya Programlarına Katılım: Van, Muş,Bitlis ve Hakkari illerinde faaliyet gösteren görsel medya organlarında T.V. ve radyo kanalları ile görüşmeler yapılarak kampanyanın geniş kitlelere tanıtımı ve hayatboyu kadınların öğrenme programlarına katılımının teşvik edilmesi amacı ile programlar organize edilecektir. Faaliyet kapsamında her bir ilde 1 radyo , 1 tv program olmak üzere 4 llde toplam 8 programa katılım sağlanacaktır.
-Hayat Boyu Öğrenme/ mesleki eğitim programları rehberi/tanıtım kitapçığı hazırlanması
Rehber ;hayat boyu öğrenme tanıtımı, Türkiyede hayat boyu öğrenme , hayatboyu öğrenme bileşenlerinden olan mesleki eğitim programları ve girişimcilik eğitim programlarının tanıtımı, Van, Muş, Bitlis ve Hakkari illerinde mesleki eğitim hizmeti veren kurum , kuruluş iletişim bilgileri, başvuru koşulları ve yeri vb. içeriklerinde olacaktır.
.
-Görsel Materyaller Hazırlaması ve yayımı: Kampanya sloganın yer aldığı görsel kağıt afişler hazırlanarak Van, Muş, Bitlis ve Hakkari illerinde otobüs duraklarına , STK hizmet binalarına, hastaneler , valilik, belediye ve kaymakamlık binalarına asılacaktır. Yanı sıra 4 ilde billboard kiralanacaktır.
Açılışımıza katılarak bizi onurlandıran ve projemize destek vererek bizi güçlendiren Sayın Gümrük ve Ticaret Bakanı Yardımcısı Fatih ÇİFTÇİ , Sayın Van Valisi İbrahim TAŞYAPAN, Van Vali Yardımcısı Mehmet PARLAK ve Edremit Kaymakamı Atıf ÇİÇEKLİ’ye teşekkür ederiz.

29 Mart 2017 47 okunma
Semra Aydın

Bu yazarın açıklaması maalesef yok.

BENZER YAZILAR

CUMHURİYETİMİZ’İN 97.YILI KUTLU OLSUN

Cumhuriyet'in geleceğe büyük bir ümitle bakmamızı ağlayan gurur verici atılım ve başarıları, her türlü zorlu engelin aşılma ı konu unda bizlere güç verme i dileğiyle 'Cumhuriyet...