VAN İŞGEM

VAN İŞGEM

Yıllardır avrupada uygulanan ve 2004 Yılından itibarende, ülkemizin değişik yerlerinde, bazen kamu kuruluşları bazen STK lar, bazı yerlerde ise kamu ve STK ortaklığı ile kurulan İŞGEM ler, yeterli yasal alt yapı olmamasına rağmen, ülkemizde girişimciliğin gelişmesinde ve yaygınlaşmasında önemli bir rol üstlendiği, bu güne kadar yapılan uygulamalar ile ortaya konulmuştur.

Yaklaşık 14 yıllık bir maziye sahip VAN İŞGEM olarak ilk kurulduğumuzda, sektörel ayrım yapmaksızın, İmalat ve Üretime yönelerek ve bir takım imkansızlıklara rağmen, gönüllülük esası ile ilimize, ülkemize hizmet adına yoğun bir çalışma sergiledik.

Geldiğimiz nokta itibariyle, İŞGEM ler olarak, geçmişte yaşadığımız imkansızlıklarımızda çok değişen bir şey olmamasına rağmen, en azından VAN İŞGEM olarak yürüttüğümüz, VAN İŞGEM BÜYÜYOR projemizden, elde ettiğimiz kazanımlar ile motivasyon ve 14 yıllık tecrübemiz neticesinde, bir takım kriterlerimizi değiştirme ihtiyacı hissettik, bu nedenle artık VAN İŞGEM de Yenilikçi iş fikirlerine, Teknolojik üretime, Katma değeri yüksek ürünlere ve İhracat odaklı üretimlere yer verme kararı aldık, bu kararı almamızdaki en büyük etken, gittikçe büyüyen rekabet ortamında, sıradan üretim yapan, teknolojiyi kullanmayan, AR-GE den uzak girişimlerin artık başarı şansının olmadığının farkına varmamızdır.

Ayrıca girişimcilerinin başarısında önemli bir etken olan ve İŞGEM tarafından sağlanan kümelenme, ortak hareket etme ve kollektif çalışma kültürünü ve bir marka haline gelen İŞGEM adını doğru kullanacak, bu markayı ve birlikteliği işlerine yansıtıp başarı grafiğini yükseltecek girişimciler tercih edilmektedir.

Girişimci seçimlerinde, belirlediğimiz kriterleri, taviz vermeden uygulamamızın en büyük gerekçesi ise, İŞGEM de yer alan tüm girişimlerin elde edeceği başarı veya başarısızlığın İŞGEM yönetiminin başarısını doğrudan etkilemesidir.

İlk kez İlimizde geliştirdiğimiz ve yapılan protokoller ile uygulamaya koyduğumuz “Girişimcilik Eko Sistemi” sayesinde İŞGEM, TEKNOKENT ve OSB arasında kurguladığımız görev dağılımı ve ortak çalışma ile, İŞGEM de daha iyi nitelik ve nicelikte iş fikirlerinin yer alacağı, elde edilecek başarının ise, bu sistemde yer alan tüm aktörlerin başarısını olumlu etkileyeceğine inanıyoruz, bu yapının ise Türkiye’de örnek bir uygulama olarak yaygılaşacağını düşünüyoruz.

Sonuç olarak yaşadığımız bu ülkeye hepimiz borçluyuz, bu borcumuzu daha fazla çalışarak, daha fazla üreterek, ödeme imkânımız var ve İŞGEM de bunun için iyi bir araçtır. Saygılarımla

Mahmud GEDİK / Van İŞGEM Yönetim Kurulu Başkanı

27 Ekim 2018
638 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?